Cemalettin BAŞSOY

Erzincan Belediye Başkanı

Google Plus'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Facebook'ta Paylaş
ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

Buradasınız: Ana Sayfa

YAZDIR

Bir toplumun güçlü olabilmesi için ilk şart, tüm bireylerin imkânlardan eşit olarak yararlanabilmesidir.

 

Devletimiz son 14 yılda, sosyal devlet olmanın verdiği anlayışla hareket ederek engelli kardeşlerimizin toplumda hak ettiği hayat şartlarına kavuşturulması amacıyla önemli kanunlar çıkardı. Ülkemiz dünya ortalamalarının üzerinde bir engelli nüfusa sahip. Engellilerin oranı genel nüfus içerisinde %12 ye yakın. Bu oranla sadece Erzincan şehir merkezinde 10 bin civarında engelli yaşıyor demektir.

 

Erzincan Belediyesi olarak engelli vatandaşlarımızın yaşama sevinçlerini kaybetmeden, üretken, aktif bireyler olarak toplumsal hayatta rol almalarını ve güçlerini kullanabilmelerini sağlayacak önlem ve düzenlemelerin hayata geçirilmesi konusu üzerinde önemle durmaktayız. Erzincan Belediyesi Kültür Sanat Merkezi bünyesinde oluşturduğumuz Proje Merkezinde engellilere yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Bunun için çeşitli projeler üretiyoruz. Son olarak Geleceğimiz Parmaklarımızın Ucunda projesiyle engelli çocuklarımıza futbol müzik ve bilgisayar eğitimi verdik. ERMEK (Erzincan Meslek Edindirme ) kurslarında engelli hemşehrilerimize kurslar açtık. Bunun yanında vergilerde ve su tarifelerinde indirimler sağlıyoruz. Hükümetimizin aldığı karar doğrultusunda ücretsiz toplu taşıma imkânı sunuyoruz. Daha birkaç yıl öncesinde bir tekerlekli sandalye ile kaldırımlarda, yollarda karşıdan karşıya geçmek çok büyük bir problem iken şimdi yeni inşa edilen kaldırımlarda standart engelli rampaları koyuyoruz. Yeni kurduğumuz toplu taşıma sistemi içerisinde engellilerin kullanımına uygun otobüsler faaliyet gösteriyor. Önümüzdeki aylarda görme engelli hemşehrilerimizin gidecekleri yere daha kolay ve güvenli ulaşmalarını sağlamak için şehir genelinde 6160 metre Hissedilebilir Yüzey Yürüme Bandı çalışması gerçekleştireceğiz. İlk etapta yaya trafiği yoğun ana arterlerde gerçekleştireceğimiz bu çalışmayı şehir genelinde yaygınlaştıracağız.

 

Bunlar yeterli değil biliyoruz. Engelli hemşehrilerimiz için çalışmalarımız devam edecek. En az diğer insanlarımız kadar kamu hizmetlerinden faydalanmalarını sağlayacağız. Mühim olan, engelli bir insanın hayatını nasıl sürdürdüğüne vakıf olabilmektir. Bunu başaran herkes, engelliler için sadece üzülmenin onların hiçbir işine yaramadığını anlamış olur.

 

Engelleri aşmış bir gelecek ümidiyle bütün engellilerimizin Engelliler Haftasını kutluyorum. Erzincan Belediyesi olarak her zaman yanınızdayız.

 

 

 

Cemalettin Başsoy

Erzincan Belediye Başkanı

 

Diğer Mesajlar